Sześć spotkań przy chińskiej herbacie

Zapraszamy na warsztaty herbaciane, cykl sześciu spotkań w gronie sześciu osób – pięciu uczestników i prowadząca. Poznamy kilkanaście gatunków najlepszych i najsłynniejszych herbat chińskich i tajwańskich, reprezentujących tak zwane „sześć wielkich rodzajów herbaty”, nauczymy się je rozróżniać i przyrządzać. Każde spotkanie, trwające ok. 3 godzin składa się z części teoretycznej, podczas której będziemy omawiać wybrane aspekty kultury herbaty, i praktycznej – parzenie wybranych herbat metodą gongfucha, tzw. „herbaty pracochłonnej”, pochodzącej z południowo-wschodnich Chin. Podczas pierwszego spotkania herbatę parzy Gospodarz, natomiast na kolejnych do parzenia stopniowo włączają się Goście, kolejno przejmując rolę Gospodarzy. Warsztaty dotyczą wyłącznie herbat chińskich, dlatego naczynia, sposób parzenia, a także terminologia różnią się od stosowanych w Europie.

W ramach warsztatów zapewniamy herbatę, naczynia oraz materiały dydaktyczne. Na nasze potrzeby zostanie specjalnie sprowadzona najwyższej jakości herbata z Chin i Tajwanu. Po każdym spotkaniu uczestnicy otrzymają herbatę do samodzielnego parzenia w domu.

Na zakończenie warsztatów organizujemy „Święto Herbaty”, w czasie którego uczestnicy otrzymają dyplomy ukończenia kursu podstawowego i będą mogli zaparzyć herbatę dla zaproszonych przez siebie gości

Podczas parzenia herbaty przestrzegamy kilku zasad:

  • nie nosimy biżuterii na rękach, a także zegarków, długich naszyjników i kolczyków,
  • długie włosy powinny być upięte,
  • nie używamy perfum,
  • strój nie może przeszkadzać przy parzeniu herbaty, dlatego nie nosimy np. ubrań z długimi, szerokimi rękawami.

PROGRAM WARSZTATÓW

I Spotkanie – Natura herbaty

Wprowadzenie do chińskiej kultury herbaty. Uprawa i przetwarzanie liści herbacianych. Podstawowe wiadomości o herbacie chińskiej – podział na „sześć wielkich rodzajów herbaty” (herbaty zielone, białe, żółte, turkusowe, czerwone i czarne), rola procesu fermentacji w przetwarzaniu liści herbacianych. Szczegółowe omówienie i parzenie 3 herbat zielonych.

II Spotkanie – Naczynia

Współczesne naczynia herbaciane, ze szczególnym uwzględnieniem naczyń do parzenia gongfucha, porcelana z Jingdezhen, „purpurowa kamionka” z Yixing. Szczegółowe omówienie i parzenie herbat białych i żółtych.

III Spotkanie – Parzenie

Gongfucha, czyli „herbata pracochłonna” – sposób parzenia i kosztowania herbaty powszechny w Chinach południowo-wschodnich (prowincje Fujian, Guangdong oraz Tajwan). Szczegółowe omówienie i parzenie 3 herbat turkusowych.

IV Spotkanie – Historia – część pierwsza

Historia herbaty chińskiej – od czasów najdawniejszych do dynastii Tang. Legendy o pochodzeniu herbaty. Lu Yu i „Księga herbaty”. Szczegółowe omówienie i parzenie 3 herbat turkusowych.

V Spotkanie – Historia – część druga

Historia herbaty chińskiej – od czasów dynastii Song do współczesności. Historyczne naczynia herbaciane. Szczegółowe omówienie i parzenie 3 herbat czerwonych (w terminologii europejskiej zwanych czarnymi).

VI Spotkanie – Droga herbaty

Pojęcia chadao – „droga herbaty” a chayi – „sztuka herbaty”. „Kosztowanie” a „picie” herbaty. Estetyka herbaty. Herbata w literaturze, sztuce oraz głównych nurtach filozofii chińskiej. Szczegółowe omówienie i parzenie herbat czarnych (w terminologii europejskiej niekiedy zwanych czerwonymi) i aromatyzowanych.

Koszt:

1000 zł

Forma płatności:

50 zł zaliczki płatne najpóźniej 2 tygodnie przed terminem warsztatów na konto:

Morze Herbaty Anna Włodarczyk

Bank Millenium S.A.

05 1160 2202 0000 0001 4779 7092

tytułem „zaliczka za warszaty herbaciane (tu nazwa warsztatów)”

Pozostała kwota 950 zł płatna jednorazowo najpóźniej dnia pierwszego spotkania.

W przypadku, gdy nie zbierze się grupa i warsztat zostanie przesunięty, możliwy jest zwrot zaliczki lub przesunięcie jej na kolejną edycję warsztatów.

Miejsce spotkań:

Studio plastyczne „Ścieżka”

ul. Nowogrodzka 25 lok. 33

http://www.sciezka.home.pl/

Prowadząca:

Anna Włodarczyk – magister sinologii, autorka pracy magisterskiej pod kierunkiem prof. Mieczysława J. Künstlera pt. „Herbata chińska”, absolwentka kursów herbacianych w Centrum Sztuki Herbaty im. Lu Yu w Tajpej (Tajwan).

Kontakt

tel.: Anna Włodarczyk 603 725 670, Magdalena Rybak 600 238 943

e-mail: herbata@morzeherbaty.pl

Skomentuj:

(nie będzie publikowany)

  • Archiwum