Tydzień na plenerze z gliną i herbatą

Herbata na plenerze, fot. Anna Włodarczyk

Herbata na plenerze, fot. Anna Włodarczyk

Herbata i ceramika towarzyszyły sobie od najdawniejszych czasów. Wszystkich, którzy chcieliby spędzić tydzień w pięknym miejscu, wśród przyrody, w towarzystwie tych dwóch, zapraszam w lipcu na plener ceramiczno-herbaciany. Pierwszy taki plener, który prowadziłam razem z Justyną Karamuz, odbył się w zeszłym roku, a tym razem każda z nas poprowadzi plenery osobno: Justyna ceramiczny, ja – tradycyjnie – łączący ceramikę z chińską sztuką herbaty.

Plener przeznaczony jest zarówno dla zaawansowanych ceramików i herbaciarzy, jak i tych, którzy z gliną i sztuką herbaty nie mieli jeszcze do czynienia (ale chcieliby spróbować). Z własnego doświadczenia wiem, że znajomość sztuki herbaty inspiruje w pracy z gliną, a zwłaszcza pomaga tworzyć funkcjonalne naczynia, które dobrze służą herbacie. Z kolei dla herbaciarza zmierzenie się zadaniem samodzielnego wykonania czarki czy czajniczka to często poważne wyzwanie, które pomaga lepiej zrozumieć wpływ, jaki na herbatę mają naczynia, odróżniać dobre od złych i doceniać te wysokiej jakości. Tą wiedzą i doświadczeniem chciałabym się podzielić z uczestnikami pleneru. Poranki plenerowe będziemy spędzać przy herbacie, na werandzie albo – jeśli pogoda pozwoli – w herbacianym zakątku pod lipą, a popołudnia poświęcać glinie. Każdy z uczestników będzie miał jednak możliwość ustalenia własnych proporcji, w zależności od tego, ile czasu na którą z tych sztuk zechce poświęcić.

Uczestnicy pleneru w 2014 roku, fot. Justyna Karamuz

Uczestnicy pleneru w 2014 roku, fot. Justyna Karamuz

Czas i miejsce

13-18 lipca 2015, Ponurzyca koło Warszawy – letnia pracownia Stanisława Tworzydło

Program

Ceramika

Program indywidualny, w zależności od potrzeb i poziomu zaawansowania uczestników. Różne sposoby tworzenia kształtów z gliny, tym toczenie na kole garncarskim, szkliwienie, wypały „raku”. Około 5 godzin zajęć dziennie. Dla osób, które będą wolały skupić się na nauce sztuki herbaty, ceramiczny program-minimum to wykonanie własnej czarki herbacianej, natomiast pozostali będą mogli zmierzyć się także z innymi tematami: tworzeniem gaiwanów, „mórz herbaty”, czajniczków, lub realizowaniem własnych pomysłów, niekoniecznie związanych z herbatą.

Chińska sztuka herbaty

Codziennie, od poniedziałku do piątku, około dwugodzinne spotkanie herbaciane. Trochę teorii, dużo wspólnego parzenia metodą gongfu cha i kosztowania codziennie dwóch innych gatunków herbat chińskich i tajwańskich, reprezentujących wszystkie „sześć wielkich rodzajów”: zielone, białe, żółte, turkusowe (wulongi), czerwone i czarne. Ci, którzy zechcą poświęcić herbacie więcej czasu, będą mieli dodatkowo możliwość parzenia samodzielnie, albo z moją pomocą. W sobotę po południu plener zakończy uroczyste spotkanie herbaciane, z użyciem czarek wykonanych przez uczestników.

Szczegóły

Szczegółowe informacje o plenerze i jego kosztach przesyłam mailem. Zainteresowanych proszę o kontakt: herbata@morzeherbaty.pl

A tak było na plenerze ceramiczno-herbacianym w zeszłym roku:

Plener ceramiczno-herbaciany 2014, fot. Anna Włodarczyk

Plener ceramiczno-herbaciany 2014, fot. Ula Zygmunt

Plener ceramiczno-herbaciany 2014, fot. Ula Zygmunt

Plener ceramiczno-herbaciany 2014, fot. Ula Zygmunt

Plener ceramiczno-herbaciany 2014, fot. Anna Włodarczyk

3 komentarze »

  1. Marta |

    Buuuuu, znowu przegapię plener… Akurat 13go wracam do Polski..i to żeby jeszcze do Warszawy, ale linie lotnicze ślą mnie do Krakowa. Buuuuuuuuuuuuuuu

  2. Montaż Anten Warszawa |

    Nie zdążyłem się załapać, mam nadzieję, że za rok znajde zapowiedź pleneru odpowiednio wcześniej. Jakie są orientacyjne koszty?

  3. Nauka chińskiego |

    Piękne są naczynia, które zmieniają kolor gdy naleje się do nich gorącej herbaty. Nie wiem jak to jest zrobione, ale sama mam komplet na którym pojawiają się piękne smoki. Cudowne …

Skomentuj:

(nie będzie publikowany)

  • Archiwum