Dongding Wulong

Dotarł do nas właśnie tajwański Dongding Wulong 凍頂烏龍, a ponieważ po wiosennych zielonych herbatach przyszło lato i apetyt na bardziej dojrzałe smaki, Dongding Wulong jest w sam raz. Obok Baihao Wulonga, czyli „Piękności Wschodu” i Baozhong Wulonga z Weshan jest to najsłynniejsza herbata z Tajwanu. Pochodzi z góry Dongding w powiecie  Nantou położonym w samym środku wyspy, chociaż obecnie jest wytwarzana nie tylko tam. Krzewy herbaty – przeważnie odmiany qingxin wulong 青心烏龍, czyli „wulong o turkusowym (zielonym/niebieskim) sercu (pąkach)” rosną tam na wysokości 700-1200 m npm. Nazwa „Dongding” oznacza „mroźny” lub „zmrożony szczyt” – choć bynajmniej nie ma nic wspólnego z tamtejszym klimatem, ponieważ średnie roczne temperatury wynoszą tam około 20°C. Na Tajwanie wyrażenie „mrozić stopy” oznacza chodzenie na palcach, a właśnie tak musieli się wspinać się na strome szczyty gór zbieracze herbaty w tym regionie.

Jedna z opowieści o tej herbacie mówi, że sadzonki krzewów herbacianych zostały przywiezione do wsi Lugu w powiecie Nantou w połowie XIX wieku przez uczonego nawiskiem Lin Fengchi 林鳳池. Wybrał się on wtedy do prowincji Fujian na egzaminy cesarskie, a przed powrotem na Tajwan odwiedził Wuyishan, skąd przywiózł sadzonki krzewu herbacianego. Był to dowód wdzięczności dla krewnych i sąsiadów, którzy opłacili ubogiemu uczonemu podróż na drugi brzeg Cieśniny Tajwańskiej.

Dongding Wulong jest wśród tajwańskich herbat turkusowych zaliczany do „średnio fermentowanych” – jego stopień fermentacji wynosi około 30%. Liście, a właściwie całe pędy o jednym pąku i dwóch lub trzech liściach są duże, zielone z czerwonawymi plamkami w miejscach, gdzie fermentacja zaszła najintensywniej. Są bardzo mocno zwinięte, a podczas parzenia stopniowo rozwijają się powoli oddając słodki, kwiatowo-owocowy aromat i smak. Tradycyjnie Dongding Wulong miał wyraźnie „palony” posmak, ale w tej chwili wytwarza się też lżej palone odmiany tego gatunku. Jest to herbata bardzo „cierpliwa w parzeniu”, a najlepiej przyrządzać ją na sposób gongfu cha w małym kamionkowym czajniczku, zalewając dość gorącą wodą, o temperaturze około 90°C.

2 komentarze »

  1. Dong Ding Oolong z Hangzhou | herbatniczek |

    […] wersją: Tung Ting lub Dongding. Wyjaśnienie pochodzenia nazwy jest bardzo dobrze opisane na blogu Morze Herbaty, do którego […]

  2. Różne odsłony herbaty cz. 48 – Mr. Su Wild Garden Dong Ding Oolong, czyli obłędnie pyszny tajwański oolong o średnim stopniu oksydacji - mycupofgreentea |

    […] http://morzeherbaty.pl/2010/07/dongding-wulong/ […]

Skomentuj:

(nie będzie publikowany)

  • Archiwum