Zaproszenie na plener ceramiczno-herbaciany

Parzenie w herbacianym zakątku pod lipą na plenerze w 2015 roku, fot. A.W.

Parzenie w herbacianym zakątku pod lipą na plenerze w 2015 roku

Dobrze jest, choćby raz w roku na tydzień, wzorem chińskich „Siedmiu Mędrców z Bambusowego Gaju”, oderwać się od codziennych trosk i w otoczeniu przyrody oddać się piciu i radosnej twórczości. Dlatego w tym roku już po raz trzeci serdecznie zapraszam na plener w gościnnej pracowni Stanisława Tworzydło w Ponurzycy.

Pić będziemy oczywiście herbatę (wyżej wymienieni Mędrcy woleli wprawdzie mocniejsze trunki, ale że „zastępowanie wina herbatą” ma w Chinach długą tradycję, myślę, że nie mieli by nic przeciwko takiej zamianie), codziennie dwa nowe gatunki wybrane spośród najlepszych – w mojej subiektywnej ocenie – herbat chińskich i tajwańskich, z przewagą tych ostatnich. Nieco więcej czasu poświęcimy na pracę z gliną: tworzenie kształtów różnymi metodami, szkliwienie i wypalanie. Zachęcam do skupienia się na naczyniach i przyborach herbacianych, ale będzie można też realizować własne pomysły, niekoniecznie związane z herbatą. Zapraszam herbaciarzy, którzy chcieliby spróbować sił w tworzeniu własnych naczyń herbacianych, ceramików zainteresowanych chińską herbatą i parzeniem gongfu cha, ale także osoby, dla których obie te dziedziny są nowością. Uwaga: plener przeznaczony jest tylko dla osób dorosłych, nie ma możliwości przyjazdu z dziećmi.

PS. W Ponurzycy rośnie prawdziwy bambus, więc duch Siedmiu Mędrców na pewno będzie nam towarzyszył. Zapraszam!

Czas:

18 – 23 lipca 2016 (program pleneru zaczyna się 18 lipca rano, ale zachęcam do przyjazdu już 17 lipca wieczorem)

Miejsce:

Ponurzyca koło Warszawy – letnia pracownia Stanisława Tworzydło

Program:

Ceramika

Program indywidualny, w zależności od potrzeb i poziomu zaawansowania uczestników. Różne sposoby tworzenia kształtów z gliny, tym toczenie na kole garncarskim, szkliwienie, wypały „raku”. Około 5 godzin zajęć dziennie. Tematem tego pleneru będzie wykonanie własnego gaiwanu. Dla osób początkujących ceramiczny program-minimum to wykonanie własnej czarki herbacianej, natomiast pozostali będą mogli zmierzyć się także z innymi tematami: tworzeniem „mórz herbaty”, czajniczków, niucharów, „lotosów herbacianych” lub realizowaniem pomysłów niezwiązanych z herbatą.

Chińska sztuka herbaty

Codziennie, od poniedziałku do piątku, około dwugodzinne spotkanie herbaciane. Będziemy parzyć metodą gongfu cha i kosztować codziennie dwie inne herbaty chińskie lub tajwańskie, wśród których prócz kilku słynnych gatunków pojawią się też nietypowe, ciekawe, rzadko spotykane w Polsce. Tym razem będzie dużo eksperymentowania: przyjrzymy się temu, jak różne naczynia, temperatura wody i czas parzenia wpływają na smak i aromat herbaty. Omówimy czym powinny się charakteryzować dobrej jakości, funkcjonale naczynia herbaciane i spróbujemy wykorzystać tę wiedzę w praktyce, tworząc własne naczynia. W sobotę po południu plener zakończy spotkanie herbaciane z użyciem naczyń wykonanych przez uczestników, na które będzie można zaprosić gości nie biorących udziału w plenerze.

Szczegóły

Szczegółowe informacje o plenerze i jego kosztach przesyłam mailem. Zainteresowanych proszę o kontakt: herbata@morzeherbaty.pl.

A tak było na plenerze ceramiczno herbacianym w 2015 roku:

Herbata pod lipą

Herbata pod lipą

Wulongi

Wulongi

Piec

Ponurzycki piec opalany drewnem

Czarki

Czarki

1 komentarz »

 1. ella stasiak |

  Witam,
  jestem plastykiem z wykształcenia,
  interesują mnie warsztaty z ceramiki
  i sztuki parzenia herbaty
  w czasia
  18 lipca do 23 lipca,
  jakie warunki należy spełnić aby być
  państwa uczestnikiem
  z pozdrowieniem
  ella stasiak

Skomentuj:

(nie będzie publikowany)

 • Archiwum