Weekend z chińską herbatą

Zapraszamy na dwudniowe warsztaty herbaciane w gronie sześciu osób – pięciu uczestników i prowadzącej. Poznamy siedem gatunków najlepszych i najsłynniejszych herbat chińskich i tajwańskich, reprezentujących tak zwane „sześć wielkich rodzajów herbaty”. Poznamy również zarys historii herbaty chińskiej, będziemy kosztować, a następnie samodzielnie parzyć herbatę metodą gongfu cha – „herbaty pracochłonnej”, pochodzącą z południowo-wschodnich Chin. Każde spotkanie trwa ok. 3-4 godzin i obejmuje wykład oraz część praktyczną – parzenie wybranych gatunków herbaty. Warsztaty dotyczą wyłącznie herbat chińskich, dlatego naczynia, sposób parzenia, a także terminologia różnią się od stosowanych w Europie.

W ramach warsztatów zapewniamy naczynia, materiały dydaktyczne oraz najwyższej jakości herbatę z Chin i Tajwanu. Na zakończenie uczestnicy otrzymają dyplomy uczestnictwa w warsztatach.

Podczas parzenia herbaty przestrzegamy kilku zasad:

  • nie nosimy biżuterii na rękach, a także zegarków, długich naszyjników i kolczyków,
  • długie włosy powinny być upięte,
  • nie używamy perfum,
  • strój nie może przeszkadzać przy parzeniu herbaty, dlatego nie nosimy np. ubrań z długimi, szerokimi rękawami.

PROGRAM WARSZTATÓW

I dzień

Podstawowe wiadomości o herbacie chińskiej – podział na „sześć wielkich rodzajów herbaty” (herbaty zielone, białe, żółte, turkusowe, czerwone i czarne), rola procesu fermentacji w przetwarzaniu liści herbacianych. Zarys historii herbaty chińskiej. Legendy związane z herbatą. Omówienie i parzenie herbaty zielonej, białej i żółtej.

II dzień

Gongfu cha, czyli „herbata pracochłonna” – sztuka parzenia i kosztowania herbaty z Chin południowo-wschodnich (prowincje Fujian, Guangdong oraz Tajwan). Naczynia stosowane w gongfu cha. Podstawy wiedzy o roli herbaty w kulturze chińskiej. Omówienie i parzenie herbaty turkusowej, czerwonej, czarnej oraz zielonej jaśminowej.

Koszt:

300zł

Forma płatności:

50 zł zaliczki płatne najpóźniej 2 tygodnie przed terminem warsztatów na konto:

Morze Herbaty Anna Włodarczyk

Bank Millenium S.A.

05 1160 2202 0000 0001 4779 7092

tytułem „zaliczka za warszaty herbaciane (tu nazwa warsztatów)”

Pozostała kwota 250 zł płatna jednorazowo najpóźniej dnia pierwszego spotkania.

W przypadku, gdy nie zbierze się grupa i warsztat zostanie przesunięty, możliwy jest zwrot zaliczki lub przesunięcie jej na kolejną edycję warsztatów.

Terminy spotkań:

13 i 14 marca 2010

sobota: godz. 17:00 – ok. 20:00

niedziela: godz. 15:00 – ok. 18:00

Miejsce spotkań:

Studio plastyczne „Ścieżka”

ul. Nowogrodzka 25 lok. 33

http://www.sciezka.home.pl/

Prowadząca:

Anna Włodarczyk – magister sinologii, autorka pracy magisterskiej pod kierunkiem prof. Mieczysława J. Künstlera pt. „Herbata chińska”, absolwentka kursów herbacianych w Centrum Sztuki Herbaty im. Lu Yu w Tajpej (Tajwan).

Kontakt

tel.: Anna Włodarczyk 603 725 670, Magdalena Rybak 600 238 943

e-mail: herbata@morzeherbaty.pl

  • Archiwum