Droga polsko-czeska odcinek 4

Zimny Dongding przed drogą, znów zielone do lodówki, pozostałe do pudeł, akcesoria do walizki, Ryba  w żółte ubranko i obok. Torby, plecaki, siaty, torebki.. Przy pomocy polskich mężczyzn zataszczyłyśmy do samochodu. Mężczyźni pomachali, odmachałyśmy i ruszyłyśmy dalej. Wpierw kilka razy w koło Cieszyna, w końcu właściwą drogą w stronę Pragi. A w zasadzie wpierw dróżką, potem drogą i w końcu autostradą. Piękne Czechy – pięknie wyrzeźbione i pomalowane. Jasnozłote pagórki, ciemnozielone drzewa i stalowoszare niebo. W takim zachwycie prułyśmy ile tylko Srebrna Strzała pozwalała(a pozwalała wiele jak na swój wiek, bo 160 km/godz. się zdarzało). Wyhamowałyśmy w korku pod Pragą i powoli i dostojnie wjechałyśmy do miasta. Ach, ile mi się przez te domy i ulice Budapesztu z dzieciństwa przypomniało… Słuchając naszych czeskich i chińskich nawigatorów przez telefon i przede wszystkim naszej mapy dotarłyśmy pod sam tea-shop. Wjechałyśmy na podwórko i weszłyśmy tam, gdzie mieszkają cudne chińskie czajniczki, czarki, akcesoria i czapany, no i herbaty leżakują sobie w chłodniach i na pułkach. Weszłyśmy tam, gdzie tego wszystkiego z namaszczeniem się używa. Gdzie ludzie przychodzą po to, żeby doświadczyć spokoju i radości, jaką daje herbata.

Złociutki od razu poczęstował nas herbatą (tak brzmi w tłumaczeniu nazwisko naszego przyjaciel i nauczyciela). Da Yu Ling, potem Huangjin Gui z Anxi i Pu er superior. I tu czas na ciekawą uwagę na temat różnic w sposobie parzenia – pierwsze zawsze wylewał, żeby przepłukać herbatę. Ogrzewał nim czarki, a następnie wylewał na czajnik. W drugim, jak mówił, herbata była już obudzona. Szkoła, której my słuchamy mówi o tym, żeby pierwsze parzenie potrzymać dłuższą chwilkę i wypić, bo to już jest herbata, a poznajemy ją od początku do końca, towarzysząc we wszystkich przemianach. Po herbatach rozpoczęłyśmy buszowanie wśród skarbów, ale było tego tyle, że umówiłyśmy się na 9.00 rano, jeszcze przed otwarciem, żeby wszystko spokojnie pooglądać i ruszyłyśmy w miasto.

Michał i Indra zabrali nas na spacer Pragą – przez Matkę Dobrą Czajownię (chińsko-indyjsko-arabsko eklektyczną), główne ulice, małe uliczki, bulwar nad rzeką, do jadłodalni, gdzie po kilku dniach picia herbaty i zdrowego jedzenia wegańskiego z dziką rozkoszą zamówiłyśmy piwo i ekstra-porcję smażonego syra z hranolkami. Śmialiśmy się z polskiego i czeskiego, z naszych słów, brzmienia i języka. Bo dla nas czeski brzmi jak dziecięcy polski, a dla nich posiłki jak czeska dziecięca paplanina. Posileni ruszyliśmy zobaczyć Pragę nocą – ze wzgórza zamkowego obejrzeliśmy całe miasto tonące w zmroku i dalej piechotą poszliśmy do ich mieszkania.

8 komentarzy »

 1. antonioKek |

  http://vergleish.eu/ errodearrotlyCip

 2. Binary options + Cryptocurrency = $ 5964 per week: https://get-5-btc-per-day.blogspot.com.br?c=01 |

  Exactly how would certainly you use $83461 to make even more loan: https://hh-k-lo.blogspot.dk?yz=76

 3. Earnings on the Internet from $9244 per day: https://q2-earn-6000usd-per-week-162.blogspot.ca?j=99 |

  READY EARNINGS ON THE INTERNET from $5152 per day: https://q2-get-9-bitcoin-162.blogspot.com?s=66

 4. evamccarthy |

  Hi Everybody
  Thanks for checking out my writing blog . My name is Eva Mccarthy.
  I have worked several years in this niche. My interest in writing started at a young age. I wrote short stories as a child and eventually went on to work with my school newspaper.
  This early tryst into journalism eventually led me to academic writing. There is plenty of work for qualified writers. I specialize in dissertations , but have the skills to do all types of academic writing.
  Reach out for more information about rates and a price quote. I’m looking forward to helping you.

  Academic Writer – Eva Mccarthy – tritronicsinc.com Corp

 5. jody |

  Hi Everybody
  Thanks for checking out my about page. My name is Jody.
  I have worked several years in this niche. My passion for writing started at a young age. I wrote journaled as a child and eventually went on to work with my school newspaper.
  This early tryst into reporting eventually led me to academic writing. There is plenty of work for qualified writers. I specialize in dissertations , but have the skills to do all types of academic writing.
  Contact me for more information about rates and a price quote. I’m looking forward to helping you.

  Academic Writer – Jody Read – Confederation

 6. mamie |

  Hi and welcome to my blog . I’m Mamie Mcconnell.
  I have always dreamed of being a writer but never dreamed I’d make a career of it. In college, though, I aided a fellow student who needed help. She could not stop complimenting me . Word got around and someone asked me for to help them just a week later. This time they would pay me for my work.
  During the summer, I started doing research papers for students at the local college. It helped me have fun that summer and even funded some of my college tuition. Today, I still offer my writing services to students.

  Professional Writer – Mamie – http://www.msaacademy.comCorp

 7. Uhaiofo |

  Whanakp

  robert.rich4@verizon.net
  :

 8. Glenna |

  La carrosserie de la Honda a été étirée de plusieurs centimètres à l’arrière et ses ailes ont été bombées pour lui donner l’apparence d’un véhicule de
  sport. On en met donc à profusion dans ces salades cet
  été ! L’attaquant sud-coréen des Spurs Heung-Min Son a été remplacé lors
  de la première période du match OM-Tottenham ce mardi soir en Ligue
  des champions, après un choc à la tête. Un match qualifié de derby vu la vieille rivalité
  existante entre les deux clubs et la proximité entre les deux villes.
  Les deux protéines sont impliquées dans la coagulation sanguine.

  La voie intrinsèque de la coagulation du sang est illustrée à la figure
  1 . «Au-delà du potentiel diagnostique et thérapeutique de ces
  découvertes, il s’agit d’une nouvelle voie impliquée dans le diabète gestationnel
  que nous avons identifiée», a déclaré Moore Simas.
  La protéine plasmatique assurant le transfert des esters de cholestérol, la
  lipidtransferprotéin(LTP),est associée aux HDL et facilite le
  transfert de ces esters des HDL aux VLDL,
  LDL et chylomicrons. Malgré une première période de haute volée au terme
  de laquelle Mbemba a donné l’avantage aux Olympiens, l’OM cède finalement face à Tottenham dans le temps addtionnel
  et voit ses rêves européens s’envoler.

Skomentuj:

(nie będzie publikowany)

 • Archiwum