Wydarzenia

Wszystko na temat: Wydarzenia

Plener po raz piąty!

Letnie plenery ceramiczno-herbaciane powoli stają się tradycją – w tym roku w lipcu zapraszam do Ponurzycy już po raz piąty!

To propozycja dla tych, którzy chcieliby spędzić tydzień w pięknych „okolicznościach przyrody” Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, odpocząć, jednocześnie pracując twórczo z gliną i kosztując wspaniałe herbaty z Chin i z Tajwanu.

Zapraszam zarówno osoby, które miały już do czynienia z ceramiką i herbatą chińską, jak i te, dla których jedna lub obie te dziedziny są nowością. Herbaciarzy, którzy marzą o własnoręcznie wykonanych naczyniach i ceramików, którzy chcieliby poszerzyć swoje doświadczenie o chińskie parzenie herbaty na sposób gongfu cha. Czytaj dalej »

Plener ceramiczno-herbaciany z Czarnym Smokiem

W Ponurzyc na werandzie - plener 2017, fot. A. Włodarczyk

W Ponurzycy na werandzie – plener ceramiczno-herbaciany 2017, fot. AW

Wiosna skłania mnie do myślenia o lecie, w którym tradycyjnie nie może zabraknąć tygodnia spędzonego w lesie w towarzystwie gliny i herbaty. Długo się zastanawiałam, czy warto kontynuować plenery łączące ceramikę z chińską sztuką herbaty – miałam wrażenie, że tak specyficzne połączenie tematów nie będzie w stanie zainteresować kogoś więcej niż garstki pasjonatów, którzy już na plenerach w Ponurzycy byli. Zapytania, które otrzymuję, przekonują mnie jednak, że jest jeszcze sporo osób, które chciałyby właśnie w ten sposób spędzić część swoich wakacji. A więc z radością zapraszam na kolejny, czwarty już plener ceramiczno-herbaciany. Pod względem programu ceramicznego nie będzie się on szczególnie różnił od poprzednich, za to pod względem herbacianym będzie wyjątkowy, bo spędzimy go w „krainie Czarnego Smoka”, to znaczy w wyłącznym towarzystwie wulongów – herbat turkusowych. A oto szczegóły:

CZAS:

24 – 29 lipca 2017 (program pleneru zaczyna się 24 lipca rano, ale zapraszam do Ponurzycy już 23 lipca wieczorem)

MIEJSCE:

Ponurzyca koło Warszawy – letnia pracownia Stanisława Tworzydło

PROGRAM:

  • CERAMIKA

Program indywidualny, w zależności od potrzeb i poziomu zaawansowania uczestników. Szczegóły będę ustalać z każdą osobą przed rozpoczęciem pleneru. Uczestnicy będą mieli okazję poznać i poćwiczyć w praktyce różne sposoby tworzenia kształtów z gliny, tym toczenie na kole garncarskim, a także szkliwienie, wypały “raku” i nie tylko. Zajęcia trwają około 5 godzin dziennie. Ceramiczny program-minimum to wykonanie przynajmniej jednego własnego naczynia herbacianego – do wyboru: czarki, gaiwana lub czajniczka. Chętni będą mogli wykonać ich więcej – tyle, na ile pozwolą ich możliwości przerobowe. Poza tym można realizować własne projekty ceramiczne niezwiązane z herbatą.

  • CHIŃSKA SZTUKA HERBATY

Tegoroczny plener odbywa się pod hasłem „W krainie Czarnego Smoka”, czyli będzie całkowicie poświęcony herbatom turkusowym – wulongom (wulong – „czarny smok”). Codziennie, od poniedziałku do piątku spędzimy około 2 godzin przy herbacie. Poznamy kilkanaście bardzo różnorodnych gatunków wulongów, pochodzących z chińskich prowincji Fujian i Guangdong oraz z Tajwanu. Będziemy je wspólnie parzyć na sposób gongfu cha w czajniczkach i gaiwanach. Poznamy też zarys historii herbat turkusowych, związane z nimi legendy i zwyczaje. Omówimy, czym powinny się charakteryzować dobrej jakości, funkcjonale naczynia herbaciane, a następnie, podczas zajęć ceramicznych, spróbujemy wykorzystać tę wiedzę w praktyce, tworząc własne naczynia. Na zakończenie, w sobotę po południu odbędzie się uroczyste spotkanie herbaciane z udziałem naczyń powstałych podczas pleneru.

SZCZEGÓŁY

Szczegółowe informacje o plenerze i jego kosztach oraz odpowiedzi na ewentualne pytania przesyłam mailem. Zainteresowanych proszę o kontakt: herbata@morzeherbaty.pl.

A tak było w Ponurzycy w zeszłym roku:

Kącik herbaciany pod lipą czeka na plenerowiczów, fot. AW

Kącik herbaciany pod lipą czeka, fot. AW

Prace plenerowiczów suszą się przed wypałem, fot. AW

Prace plenerowiczów suszą się przed wypałem, fot. AW

Wypał trwa! fot. AW

Wypał trwa! fot. AW

Otwarcie pieca po wypale biskwitowym, fot. AW

Otwarcie pieca po wypale biskwitowym, fot. AW

Czarki powstałe na plenerze, fot. AW

Czarki powstałe na plenerze, fot. AW

Zaproszenie na plener ceramiczno-herbaciany

Parzenie w herbacianym zakątku pod lipą na plenerze w 2015 roku, fot. A.W.

Parzenie w herbacianym zakątku pod lipą na plenerze w 2015 roku

Dobrze jest, choćby raz w roku na tydzień, wzorem chińskich „Siedmiu Mędrców z Bambusowego Gaju”, oderwać się od codziennych trosk i w otoczeniu przyrody oddać się piciu i radosnej twórczości. Dlatego w tym roku już po raz trzeci serdecznie zapraszam na plener w gościnnej pracowni Stanisława Tworzydło w Ponurzycy.

Czytaj dalej »

Tydzień na plenerze z gliną i herbatą

Herbata na plenerze, fot. Anna Włodarczyk

Herbata na plenerze, fot. Anna Włodarczyk

Herbata i ceramika towarzyszyły sobie od najdawniejszych czasów. Wszystkich, którzy chcieliby spędzić tydzień w pięknym miejscu, wśród przyrody, w towarzystwie tych dwóch, zapraszam w lipcu na plener ceramiczno-herbaciany. Pierwszy taki plener, który prowadziłam razem z Justyną Karamuz, odbył się w zeszłym roku, a tym razem każda z nas poprowadzi plenery osobno: Justyna ceramiczny, ja – tradycyjnie – łączący ceramikę z chińską sztuką herbaty. Czytaj dalej »

Plener, plener i po plenerze

Naczynia w gotowości fot. Anna Włodarczyk

Długo zapowiadany i oczekiwany pierwszy plener ceramiczno-herbaciany już za nami – minął o wiele za szybko. Dla prowadzących, a mam nadzieję także dla uczestników, było to wspaniałe doświadczenie. Zebrała się naprawdę doborowa grupa – zarówno jeśli chodzi o ludzi, jak i herbaty. Były osoby znające i pijące chińską herbatę, i takie, które miały z nią bliższy kontakt po raz pierwszy. Wytrawni ceramicy i początkujący. Z kolei jedenaście herbat, które wspólnie zaparzyliśmy, godnie reprezentowały wszystkie „sześć wielkich rodzajów herbaty” – po dwa gatunki na każdy rodzaj, poza dojrzałym Pu’erem, jedynym przedstawicielem herbat czarnych. Tak się szczęśliwie złożyło, że nie licząc tych ostatnich, każdy „kolor” był reprezentowany przez jedną herbatę z Chin kontynentalnych, należącą do „najsłynniejszej dziesiątki” i jedną herbatę z Tajwanu – czasem mniej słynną, ale równie pyszną. To był prawdziwy dream team i nie mogę się powstrzymać, żeby nie wymienić wszystkich po imieniu: Czytaj dalej »

Letni plener ceramiczno-herbaciany

Zapraszamy na pierwszy w historii, jedyny w swoim rodzaju, letni plener ceramiczno-herbaciany!

Program pleneru

Tygodniowe warsztaty koncentrują się na dwóch bliskich sobie tematach: ceramice i herbacie. Herbata była ściśle związana z ceramiką od początku swej długiej historii, a wiemy też, że zainteresowanie tymi dwoma często idzie w parze. Mamy również nadzieję zainteresować herbaciarzy samodzielnym tworzeniem naczyń, a ceramików piękną sztuką parzenia herbaty.

Ceramika

Program indywidualny, w zależności od potrzeb i poziomu zaawansowania uczestników. Różne sposoby tworzenia kształtów z gliny (w tym toczenie na kole), szkliwienie, malarstwo podszkliwne, wypały “raku”. Około 5 godzin zajęć dziennie.

fot. Justyna Karamuz

fot. Justyna Karamuz

fot. Justyna Karamuz

Herbata

Kurs chińskiej sztuki herbaty: około 2 godziny zajęć teoretycznych i praktycznych dziennie, w tym nauka parzenia gongfu cha. Dziesięć gatunków wspaniałych herbat reprezentujących wszystkie „sześć wielkich rodzajów”, naczynia herbaciane, historia chińskiej kutury herbaty. Uczestnicy będą mieli okazję własnoręcznie wykonać czarki herbaciane i napić się z nich herbaty podczas uroczystego spotkania herbacianego na zakończenie pleneru.

fot. Anna Włodarczyk

fot. Magdalena Rybak

fot. Magdalena Rybak

Termin

20-26 lipca 2014

Plener trwa od niedzieli do soboty, noclegi na miejscu.

Miejsce

Ponurzyca koło Warszawy – letnia pracownia Stanisława Tworzydło.

Zobacz gdzie jest Ponurzyca.

Plener prowadzą

Anna Włodarczyk, morzeherbaty.pl

Justyna Karamuz,  mojaceramika.pl

Kto może się zapisać

Plener jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych od 18-tego roku życia, nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie pracy z gliną ani znajomość sztuki herbaty.

Kontakt i zapisy

Jeśli masz pytania, napisz do mnie: herbata@morzeherbaty.pl

Zapraszamy serdecznie,

Justyna i Ania

A tak było w Ponurzycy w zeszłym roku: przeczytaj relację i obejrzyj zdjęcia.

Herbata na Muzealiach w Bochni

W najbliższą sobotę, 25 maja, Morze Herbaty zagości w Muzeum w Bochni. O godzinie 17:30 odbędzie się tam spotkanie z chińską sztuką herbaty, połączone z  pokazem slajdów i poczęstunkiem. Pięć osób będzie miało okazję skosztować wspaniałego tajwańskiego wulonga parzonego na sposób gongfu cha, a pozostali uczestnicy spotkania napiją się tej samej herbaty przyrządzonej w uproszczony sposób.

Spotkanie będzie częścią Muzealiów 2013, które w tym roku odbywają się pod tytułem „Chińskie żywioły” i obejmują wiele interesujących wydarzeń: wystawę „Papier, tusz, laka, jedwab, glina – pięć żywiołów sztuki chińskiej” oraz różnorodne, związane tematycznie z kulturą chińską warsztaty i prelekcje. Gościem honorowym i jednym z prelegentów Muzealiów będzie Pan Stanisław Tworzydło, mój Mistrz i Nauczyciel ceramiki, absolwent Centralnej Akademii Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej w Pekinie, który prowadzi w Warszawie własny Ośrodek Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej.

Serdecznie zapraszam!

Pełen program Muzealiów

 

Wiosenne przebudzenie z herbatą

Jak wiadomo, herbata doskonale budzi, więc nie może jej zabraknąć w najbliższą sobotę na spotkaniu „Wiosenne przebudzenie” organizowanym przez portal Kobiece Pasje, które tym razem inspirowane jest kulturą Dalekiego Wschodu. Wśród licznych atrakcji czekających uczestników spotkania znajdzie się prezentacja chińskiej sztuki herbaty, z pokazem slajdów, parzeniem gongfu cha i degustacją herbaty oraz losowanie prezentów, między innymi herbacianych.

Czas: sobota 20 kwietnia 2013, godzina 18:00 – 22:30

Miejsce: Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego, ul. Czarnieckiego 51, Warszawa

Koszt: 30 zł

Więcej informacji można znaleźć na blogu Kobiecych Pasji.

Zapraszam!

Zaproszenie na herbatę w bibliotece

Dzisiaj o 17:00 zapraszamy na pokaz herbaciany w Bibliotece na Bielanach, tym bardziej, że to już ostatni taki pokaz Morza Herbaty, bo wkrótce wyjeżdżam na długo do Azji. W ramach pokazu zaprezentujemy film o kulturze herbaty na Tajwanie i jak zwykle poczęstujemy wspaniałą chińską herbatą. Więcej informacji znajdziecie tutaj. Czekamy z radością i herbatą!

Noworoczny pokaz herbaciany

Zapraszamy na pokaz herbaciany, który odbędzie się w poniedziałek 13 lutego (a nie, jak było pierwotnie ustalone, w piątek 3 lutego) w Bibliotece Publicznej im. Stanisława Staszica na Bielanach. Jak zwykle opowiemy o herbacie chińskiej i jej kulturze, zaparzymy i poczęstujemy wszystkich uczestników, a także pokażemy film „Herbata – złoty skarb Tajwanu” (ok. 25 min.), który był już prezentowany w zeszłym roku w w księgarni-kawiarni Tarabuk. A żeby nie popaść w rutynę, pokaz będzie wzbogacony o nowe elementy – kto przyjdzie, ten się przekona jakie:)

Przy okazji będzie można obejrzeć wystawę fotografii i drzeworytów Tajwan – ożywia serca i umysły, która w Bibliotece jest prezentowana do 10 marca.

Miejsce: Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica w Dzielnicy Bielany, ul. Duracza 19

Czas: poniedziałek 13 lutego, godzina 17:00

Wstęp wolny

Zapraszamy!

  • Archiwum